Pomyślałeś o wentylacji w swoim garażu?

Planując budowę garażu, także blaszaka powinno się uwzględnić montażu systemu wentylacji. System wentylacyjny jest odpowiedzialny za wymianę powietrza w garażu. Pamiętaj, że nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja w garażu blaszanym może negatywnie wpływać na działanie oraz stan techniczny urządzeń się w nich znajdujących, w tym bardzo czułych urządzeń elektrycznych.

Gdy planujesz postawić garaż typu blaszak, pamiętaj o zapewnieniu:

Optymalnych warunków cieplnych

Odpowiedniej wilgotności powietrza

Nieprzekraczającego norm poziomu stężenia zanieczyszczeń, kurzu, pyłów, chemikaliów

Weź pod uwagę to, że wentylacja powinna zapewnić utrzymywanie najkorzystniejszych warunków wewnątrz blaszaka. Szczególnie, jeśli przechowujesz w nim auto, kosiarkę, materiały budowlane czy inne delikatne przedmioty. Bardzo ważne jest to, by obiekt latem nie był przegrzany, natomiast zimą za bardzo wyziębiony.

Powinno się dążyć do utrzymywania względnie stałych parametrów cieplnych, co w wolnostojącym garażu blaszanym jest szczególnie trudne. W zależności od zapotrzebowania, rodzaju przechowywanych w garażu sprzętów, można zastosować różne rozwiązania wentylacji. Różnią się od siebie np. budową, działaniem, technologią oraz sposobem wymiany powietrza w budynku. Prawidłowo wykonana i zamontowana wentylacja w garażu musi umożliwiać doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczenia, następnie odprowadzanie powietrza zużytego na zewnątrz.

W blaszkach zazwyczaj stosuje się wentylację naturalną lub mechaniczną. Podczas wentylacji naturalnej nie korzysta się z urządzeń elektrycznych, gdyż wymiana powietrza odbywa się przy udziale sił natury – następuje wolny przepływ powietrza.

Najczęściej do wentylowania pomieszczeń garażowych wykorzystuje się:

Przewietrzanie, czyli okresowe otwieranie lub uchylanie drzwi/bramy

Infiltrację – montuje się nawiewy, kanały wentylacyjne, dzięki którym następuje stała wymiana powietrza

Aerację, czyli wymianę powietrza, która odbywa się poprzez specjalne otwory