Jak zaplanować budowę garażu blaszanego?

Zanim rozpoczniesz budowę garażu blaszanego, powinieneś ustalić z wykonawcą wiele istotnych szczegółów dotyczących realizacji projektu. Wprawdzie firma, która zbuduje dla Ciebie garaż blaszany z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiednich rozwiązań technicznych, jednak Twoja inwencja, pomysł na garaż są również istotne.

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, w jakich celach będzie ci służył „blaszak”. Czy w przyszłości będzie tylko pomieszczenie gospodarcze, magazynowe na narzędzia, kosiarkę itp.? Czy może będzie to obiekt służący do przechowywania auta czy innych pojazdów.

Dokładnie zaplanuj, w którym miejscu będzie stał garaż. Weź pod uwagę łatwość dojazdu samochodem, a także położenie dróg i innych obiektów w pobliżu. Przykładowo, postawienie garażu w ogrodzie, tuż przy placu zabaw dla dzieci nie jest najlepszym pomysłem.

Zwróć także uwagę na estetykę przestrzeni i wkomponowanie obiektu garażowego w otoczenie. Budynek nie powinien kolidować z innymi obiektami na działce.

Zastanów się także, czy garaż będzie obiektem z jednym pomieszczeniem, czy tych pomieszczeń będzie więcej.

Istotne jest rozmieszczenie bramy wejściowej, a także okien. W przyszłości ułatwi ci to korzystanie z garażu.

Upewnij się, że blaszak nie będzie zakłócał otoczenia, przyrody, że nie będzie nikomu zawadzał, ani utrudniaj funkcjonowania. Nawet gdy na budowę „blaszaka” nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, to z grzeczności warto wziąć pod uwagę opinie sąsiadów, czy osób, które będą wykonywały w jego pobliżu różne prace.

Na samym końcu ustal, jaki charakter będą miały zewnętrzne i wewnętrzne wykończenie garażu. Czy planujesz pomalować metalową konstrukcję? Na jaki kolor? Czy zależy Ci na izolacji, oświetleniu wewnętrznym?

Na koniec jedna sugestia. Zanim zlecisz firmie budowę garażu, sprawdź, czy pracami będą się zajmowały osoby znające przepisy prawa budowlanego, przepisy ppoż, BHP. Bardzo ważne jest to, by już na samym początku przedstawić swoje oczekiwania względem garażu. Ułatwi to znacznie prace nad projektem i budową.