Ciepły i energooszczędny garaż

Ruchy ekologiczne, widmo kończących się surowców naturalnych, ciągłe podwyżki opłat za użytkowanie energii skłaniają do podejmowania działań mających na celu oszczędności energii. Budowa domów pasywnych oraz podnoszenie parametrów izolacyjnych obiektów, to tylko niektóre przykłady sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie. Oszczędzanie energii to także temat, który dotyczy budowy garażów, szczególnie tych wbudowanych w budynek mieszkalny.

Nie zawsze istnieje potrzeba ogrzewania garażu, jednak jeśli ten jest integralną częścią domu przydałoby się, żeby ciepłe powietrze nie uciekało przez bramę garażową oraz nieizolowane mury. Ocieplenie garażu i bramy garażowej odczuje się w całym domu. Najczęściej ograniczenie strat ciepła przez otwór bramy garażowej odbywa się poprzez zamontowanie dodatkowych uszczelek, ocieplanej konstrukcji bramy garażowej oraz zastosowanie różnych gatunków materiałów izolacyjnych, np.: wełny mineralnej, styropianu, włókien celulozowych.

Posiadając „blaszak”, czy murowany garaż wolnostojący również warto je ocieplić, gdyż będzie to korzystniejsze dla samochodu, w tym jego instalacji i akumulatora. Zimą nie będziesz musiał skrobać szyb, Twój samochód będzie sprawniejszy i mniej awaryjny. Najpopularniejszym i najtańszym izolatorem „blaszaków” jest styropian, lecz bardziej doświadczeni właściciele „blaszaków” podpowiadają, że te materiały mają też swoje wady, ponieważ w garażu izolowanym płytami styropianowymi nadmiernie zbiera się wilgoć. Pamiętaj, że jeśli izolowany garaż nie będzie dodatkowo ogrzewany od wewnątrz, to wprawdzie będzie w nim cieplej, ale w przypadku, gdy temperatura spadnie znacznie poniżej zera, to i tak do garażu przedostanie się zimno.

Ponadto warto zwrócić uwagę na samo ocieplenie bramy garażowej, gdyż nie wszystkie bramy posiadają odpowiednią izolację. Dodatkowe ocieplenie przedłuży jej trwałość oraz wspomoże izolację ścian czy sufitów. Zdecydowanie najwięcej ciepła ucieka właśnie przez bramę garażową i jej nieszczelności. Ocieplając bramę garażową pamiętaj, żeby materiały izolacyjne oraz wykończeniowe nie były zbyt ciężkie, gdyż wtedy zanadto obciążysz bramę garażową, spowolnisz jej otwieranie, a być może nawet uszkodzisz. Bramy garażów najczęściej ociepla się styropianem lub folią refleksyjną. Prace nie są skomplikowane, także spokojnie wykonasz je samodzielnie.